Delinatör Nedir?

Delinatör TPU (Termoplastik Poliüretan) malzemeden üretilen esnekliğe sahip araç ve yaya trafiğini ayırmak, araç trafiğini yönlendirmek ve güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan trafik ürünüdür. Hammaddesi TPU malzemeden olması nedeniyle esnektir ve kırılma özelliği olmayan bir üründür. Bu özelliği sayesinde araca zarar vermez. Esnek olması gelebilecek darbelere karşı da ürünün uzun ömürlü olmasına katkı sağlamaktadır.

Her ne kadar Delinatör için ideal malzeme TPU olsa da TPE, PU, PE ve Elastomer özelliklere sahip hammaddelerden de üretimleri yapılmaktadır. TPU haricindeki diğer özellikli hammaddeler yeterli esnekliği sağlamadığı için çabuk parçalanmakta ve deforme yaşanmaktadır. Ürünler üzerinde bulunan yuvalarda üretim aşamasından sonra yüksek performanslı reflektif şeritler yerleştirilir. Reflektif şeritler özellikle gece sürüşlerinde güvenli bir sürüş ortamı oluşmasına yardımcı olur.

Delinatörler yaygın olarak turuncu renk olarak üretilmektedir. Tüm üretimler içerisinde turuncu renk haricinde; fosforlu turuncu, sarı, beyaz, siyah, kırmızı, yeşil ve mavi olarak üretimler de yapılmaktadır.

Delinatör halk arasında; duba, hacıyatmaz duba, plastik duba, trafik dubası, plastik trafik bariyeri, esnek duba, trafik babası, refüj dubası, turuncu duba, şerit ayırıcı plastik vb. isimler ile anılsa da ürünün literatürdeki karşılığı Esnek Şerit Ayırıcı Delinatör’dür.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik